• 70 - lecie szkoły

"Szepczą stare mury, powiało legendą, o 70-leciu opowiadać będą..."

W dniu 16 października 2015 r. w Zespole Szkół Publicznych im. Kard. Ignacego Jeża w Brzeżnie odbyła się uroczystość jubileuszu 70-lecia istnienia szkoły.

O godz. 1000, w miejscowym kościele, została odprawiona msza święta, po której zaproszeni goście, pracownicy szkoły oraz uczniowie udali się do szkoły.

Galę swoją obecnością zaszczycili: posłowie - Czesław Hoc oraz Stanisław Wziątek, senator Grażyna Anna Sztark, Wicewojewoda Zachodniopomorski Ryszard Mićko oraz, Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego - Anna Mieczkowska. Wśród zaproszonych gości znaleźli się także przedstawiciele lokalnych władz, byli pracownicy szkoły oraz jej najstarsi absolwenci.

Uroczystość rozpoczęła Marzenna Janas - dyrektor szkoły. Powitała ona  gości i  wygłosiła okolicznościowe przemówienie. Wicedyrektor, Adriana Kunsztowicz - Domagała, zabrała uczestników jubileuszu w sentymentalną podróż po 70 latach istnienia szkoły. Wszyscy obejrzeli prezentację multimedialną, składającą się  z archiwalnych zdjęć.

Następnie dyrektor, M. Janas, wręczyła  okolicznościowe medale. Otrzymali je : nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi, którzy przepracowali w naszej szkole minimum 20 lat, przedstawiciele rady rodziców obecnej i poprzednich kadencji, posłowie oraz pani senator, obecny wójt oraz jego poprzednicy, emerytowani nauczyciele i pracownicy, byli dyrektorzy i wicedyrektorzy oraz osoby i przedstawiciele instytucji wspierających naszą szkołę.  W dalszej kolejności  głos zabrali zaproszeni goście, którzy obdarowali nas upominkami oraz złożyli gratulacje. Wójt Gminy Brzeżno wręczył nagrody nauczycielom, którzy pracują najdłużej w naszej szkole.

Kolejnym punktem programu był montaż słowno-muzyczny, który przeniósł wszystkich w czasie - uczniowie  pokazali, jak wyglądały lekcje kilkadziesiąt lat temu. Na scenie zaimprowizowano ówczesną klasę, a kolejne zajęcia  prowadzili młodzi aktorzy wcielający się w role najbardziej charyzmatycznych nauczycieli - m.in. Alfonsa Głodowskiego, Zenona Diakuna. Emocje wzbudziły także popisy wokalne i taneczne dzieci. Dyrektor, Marzenna Janas, podziękowała wszystkim pracownikom i rodzicom.

Na tym się jednak nie skończyło - uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni do kawiarenki, gdzie mogli powspominać dawne czasy, spotkać się z koleżankami i kolegami. Z okazji święta szkoły zostały udostępnione kroniki szkolne oraz galeria archiwalnych zdjęć. Goście bardzo chętnie wpisywali się do pamiątkowej księgi, w której znajdują się listy absolwentów począwszy od 1949 r. Były łzy wzruszenia, wspomnienia...

Całość świetnie podsumował  poseł S. Wziątek, który dokończył nasze motto następująco:

„Szepczą stare mury, powiało legendą,

O 70-leciu opowiadać będą.

Będą mówić starsi, będą mówić dziatki,

było bardzo pięknie i bez żadnej wpadki”.

70-lecie szkoły

prezentacja multimedialna